Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej może przynieść realne oszczędności — ale tylko wtedy, gdy zostanie dobrze zaplanowana. Coraz więcej klientów popełnia ten sam błąd: podpisują nową umowę, mimo że nie mogą jeszcze legalnie wypowiedzieć starej. Efekt? Kary umowne, podwójna faktura, niepotrzebny stres.
Zanim podejmiesz decyzję o zmianie dostawcy prądu, przeczytaj ten artykuł i upewnij się, że Twoja obecna umowa pozwala Ci na bezproblemową zmianę.
1. Nie każdą umowę można wypowiedzieć od ręki
Zanim podpiszesz nową umowę, sprawdź, jak wygląda Twoja obecna:
- Czy to umowa na czas określony (np. 12, 24 lub 36 miesięcy)?
- Czy to umowa na czas nieokreślony z okresem wypowiedzenia?
- Czy wymaga wcześniejszego zgłoszenia chęci rozwiązania?
Jeśli tego nie sprawdzisz, nowy sprzedawca może nie mieć możliwości przejąć Twojego punktu poboru, a Ty pozostaniesz z dwiema umowami i potencjalnymi konsekwencjami. Możesz oczywiście skorzystać z pomocy nowego sprzedawcy, który w Twoim imieniu wypowie Umowę, ale to Ty musisz przekazać kiedy faktycznie ta Umowa się kończy, by mógł zrobić to prawidłowo.
2. Najczęstsze typy okresów wypowiedzenia
Na rynku funkcjonują różne rodzaje umów z różnymi zasadami wypowiadania. Najczęściej mamy do czynienia z przypadkami standardowymi, gdzie Umowa została zawarta na czas określony, a okres wypowiedzenia wynosi jakąś liczbę miesięcy. Wówczas sytuacja jest najprostsza.
Specyficznym przypadkiem jest Energa, której okres wypowiedzenia wynosi 6 miesięcy ze skutkiem na koniec roku. Oznacza to, że jeśli wypowiemy Umowę w drugim półroczu danego roku np. 2025, to Umowa może zostać rozwiązana dopiero z końcem roku 2026.
3. Jak liczyć okresy wypowiedzenia.
Okres wypowiedzenia to czas, który musi upłynąć od momentu złożenia wypowiedzenia umowy do jej faktycznego zakończenia. W przypadku umów z określonym okresem wypowiedzenia (np. 1, 2, 3 czy 6 miesięcy), należy pamiętać, że liczy się pełne miesiące kalendarzowe, następujące po miesiącu, w którym złożono wypowiedzenie.
Jeśli wypowiedzenie umowy zostanie złożone 15 maja 2025 r., to okres wypowiedzenia rozpocznie się 1 czerwca i zakończy 31 sierpnia 2025 r. – dotyczy to umowy z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia.
W takim przypadku nowy sprzedawca energii może rozpocząć dostarczanie prądu najwcześniej od 1 września 2025 r.
Co to oznacza w praktyce?
- Miesiąc, w którym wypowiadasz umowę, nie jest liczony.
- Liczymy pełne miesiące kalendarzowe następujące po złożeniu wypowiedzenia.
- Dotyczy to każdego okresu wypowiedzenia: 1, 2, 3, 6 miesięcy itd.
! Pułapki wypowiedzeń
- Jeśli masz Umowę bezterminową i kończy się ona na przykład 31.12.2025 to zweryfikuj czy nie musisz ileś miesięcy wcześniej zgłosić braku chęci jej przedłużenia.
- Jeśli masz Umowę bezterminową zweryfikuj, czy nie jest również podpisana oferta terminowa z gwarancją ceny. Wówczas Klienci są przekonani, że mogą wypowiedzieć swobodnie Umowę, ale niestety kończy się to karami lub aneksowaniem Umowy z nowym sprzedawcą.
- Jeśli masz Umowę terminową nie możesz jej wypowiedzieć wcześniej niż jej data zakończenia. Pamiętaj tylko, że niechęć jej kontynuacji może wymagać przekazania takiej informacji do obecnego sprzedawcy.